joi, 5 aprilie 2012

Turneu de rugby feminin câştigat de CS Gold Roşia Montană!

Două echipe ale CS Gold Roşia Montană au participat la un turneu de rugby feminin în 7, la Bucureşti, alături de alte trei formaţii, Şoimii Bucureşti (senioare), Liceul “Aurel Vlaicu” Bucureşti şi Liceul Francez Bucureşti. CS Gold 1 a câştigat toate întâlnirile susţinute, 3-0 cu Şoimii (s-au contabilizat eseurile), 2-0 cu “Aurel Vlaicu” şi 1-0 cu Liceul Francez şi a terminat întrecerea pe prima poziţie, fiind urmată în clasament de Şoimii Bucureşti. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat CS Gold 2 Roşia Montană care a pierdut cu Şoimii (0-2) şi a învins “Aurel Vlaicu” (2-1) şi Liceul Francez (1-0). “Am profitat de prilej pentru a viziona întâlnirea România – Ucraina cuCupa  Europeană a Naţiunilor”, a spus antrenorul Ionel Homeniuc. La rugby masculin, la sfârşitul săptămânii, la Arad, formaţia CS Gold Roşia Montană va avea parte de un alt turneu Under 16, unde va juca cu RCM Timişoara, CSŞ Bega Timişoara şi Universitatea “Vasile Goldiş” Arad. De asemenea, în premieră naţională se va organiza o întrecere de rugby în 7 pentru juniori iar la start s-a înscris şi RC Cugir, primul turneu fiind prevăzut în 21 şi 22 aprilie la Galaţi.(D.U.)